Z posiedzenia sejmiku.

Sejmik Województwa Mazowieckiego, na posiedzeniu 28 kwietnia, zgodził się na zaciągnięcie dwóch pożyczek z budżetu państwa na łączną kwotę 400 mln zł, przeznaczonych na uregulowanie „janosikowego”. Zdecydował również, że przekształci w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Szpital Kolejowy w Pruszkowie.W 2013 r. wpływy do budżetu województwa z udziału w podatku CIT były o 15 proc. niższe niż w 2012 r. W tym roku sytuacja nie jest lepsza. W pierwszym kwartale br. wpłynęło do wojewódzkiej kasy o 25 mln zł mniej niż w analogicznym okresie 2013 r. Spadek dochodów uniemożliwia władzom Mazowsza regulowanie obowiązkowych wpłat do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej, czyli tzw. janosikowego.
W związku z tym Samorząd Województwa Mazowieckiego będzie starał się o pożyczkę z budżetu państwa w wysokości 400 mln zł, która spłacana będzie w latach 2020-2039. Będą to dwie pożyczki. Pierwsza – w wysokości 153,4 mln zł – zaciągana byłaby na podstawie ustawy o finansach publicznych. Druga – w wysokości 246,5 mln zł – na podstawie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która umożliwia tego typu wsparcie finansowe w przypadku, gdy kwota „janosikowego” na rok 2014  jest wyższa niż 400 mln zł. W tym roku województwo mazowieckie musi wpłacić do budżetu państwa 646 mln zł. Do ubiegania się o pożyczkę z budżetu państwa konieczne jest uchwalenie „Programu postępowania ostrożnościowego województwa mazowieckiego”. Dokument ten – przyjęty przez sejmik – zawiera analizę stanu finansów, plan realnych przedsięwzięć ostrożnościowych, ich mierzalne efekty finansowe oraz uzasadnienie podejmowanych działań.

W dalszej części obrad, radni – większością głosów – zgodzili się na przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Szpitala Kolejowego im. dr. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie. Powodem przekształcenia jest ujemny wynik finansowy szpitala. Przeciwni tej decyzji byli radni opozycji oraz pracownicy szpitala, którzy wystosowali do sejmiku apel o nie przekształcanie tej placówki w spółkę.

Sejmik skierował ponadto trzy skargi dotyczące Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza i uchwały wykonawczej do sądu administracyjnego oraz przyjął uchwały w sprawie wyznaczenia aglomeracji Mrozy i Serock.

Źródło: www.mazovia.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dla weryfikacji, podaj brakujący składnik (liczbę) działania matematycznego: